Sled Magije
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Obvestila
Sled Magije se je nekaj časa nazaj zaprl. Vendar pa to ni konec vašega najljubšega Harry Potter foruma! Pridružite se nam na nekoliko drugačnem magic.forumstory.org, kjer imamo čisto poseben in unikaten Harry Potter RPG.
Prijava

Pozabil/a sem geslo

Latest topics
» Stopnišča
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptyTor Jun 28, 2011 12:17 pm by Sky Bueno

» RPG oglasi
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptyTor Jun 28, 2011 11:50 am by Sky Bueno

» Prijave za Učence
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptySob Jun 25, 2011 11:52 am by Mark Mcinley

» Klepetulje
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptyPet Jun 10, 2011 3:40 am by Luke Lefévre

» Učilnica bunkeologije
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptyTor Jun 07, 2011 4:26 am by Luke Lefévre

» Velika Dvorana
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptyNed Maj 15, 2011 7:32 am by Luke Lefévre

» Knjižnica
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptySre Apr 27, 2011 6:56 pm by Sky Bueno

» Quidditch
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptySre Apr 27, 2011 2:02 pm by Maya Belaqua

» Zapuščena učilnica
Slovnica razložena po bunkeljsko EmptySre Apr 27, 2011 1:04 pm by Maya Belaqua

Točkovanje
53 točk
43 točk
60 točk
38 točk

Slovnica razložena po bunkeljsko

3 posters

Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Wilhelmina Sang Pon Nov 22, 2010 11:00 pm

Ja, prav ste slišali! Tukaj bomo govorili malo o slovnici. Ampak ne na tak zatežen način kot v šoli. Tole je zato, da boste videli, kakšne napakice se lahko pojavijo v RPGjih in kako jih popraviti. Zadnje čase sem opazila, da se (pre)pogosto pojavljajo odvečne vejice, sploh v takihle položajih:

Meni osebno, je Slovenščina kot jezik zelo všeč.

Vejice za meni osebno ne sme biti!

Vejice se načeloma postavljajo med dvema stavkoma. Stavke določamo glede na glagol (= tisti del stavka, ki pove, kaj kdo dela ali kaj se z njim dogaja). 1 glagol = 1 stavek. 1 stavek ali več = 1 poved.

Imamo priredne stavke (to so močni stavki, ki lahko stojijo tudi kot samostojna poved in so ponavadi povezani z "in" ali z "ali", ter med njimi samimi ne potrebujemo vejice) in podredne (ki ne morejo stati sami od sebe ali pa je, če stojijo sami, pomen okrnjen). Ponavadi je struktura povedi nekaj takega:

Fant, ki ga še ni poznala, je vstopil in pogledal skozi okno.

Tu notri imaš tri glagole: ni poznala, je vstopil in (je) pogledal, torej imaš tri stavke, enega podrednega (ki ga še ni poznala) ter dva priredna (fant je vstopil in pogledal skozi okno). Priredna stavka lahko stojita tudi sama od sebe (Fant je vstopil. Fant je pogledal skozi okno.), podredni stavek pa sam od sebe nima pomena (Ki ga še ni poznala. <-- to ni stavek, kajne?).

Če se torej vrnemo k našemu prejšnjemu primeru:

Meni osebno, je Slovenščina kot jezik zelo všeč.

Meni osebno ne vsebuje nobenega glagola, poleg tega ne potrebuješ dodatnega poudarka, ki ga z vejico človek ponavadi doseže. Pravilen stavek bi torej bil:

Meni osebno je Slovenščina kot jezik zelo všeč.

Vsake toliko si poizkusite prebrati svoj stavek naglas, pa tako (ja, tukaj ni glagola, je pa vrinjena fraza "pa tako", zato so okoli vejice), da pri vejici narediš pavzo in greš z glasom rahlo navzgor. Hitro boste opazili, da je kakšna vejica res povsem odveč.


Vso srečo s pisanjem! Wink
Wilhelmina Sang
Wilhelmina Sang
Profesorica

Število prispevkov : 290
Join date : 02/11/2010
Age : 36

http://harrypotter.lightbb.com

Nazaj na vrh Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Re: Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Amon Amarth Pon Nov 22, 2010 11:05 pm

aah, kjutiš temica.^^ je res ja, da so vejice največji problem. Very Happy
Nekateri niso lih najbolj spoprijateljeni z njimi. Razz

Je pa fajn napisan, zlo razumljivo.^^
Amon Amarth
Amon Amarth
Spolzgad

Število prispevkov : 213
Join date : 05/11/2010
Kraj : Turn around.*

http://elementalis.darkbb.com

Nazaj na vrh Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Re: Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Lucius Thanagor Pon Nov 22, 2010 11:16 pm

Potem je tukaj še ena malenkost, ki je deloma že povedana, se pa pogosto pojavlja, zato mislim da bo prav, če jo izpostavim.

Če imamo daljši stavek, pogosto pride do napačne rabe vejic, načeloma preveč, včasih pa tudi premalo. Npr.:

Odšel je proti gradu, nakar je zaslišal zvok, ne vedoč od kje, in se obrnil.

Ta "ne vedoč od kje" je sicer arhaizem, ampak je zelo dobra oblika ko gre za prislovni odvisnik, ki prevzame del vloge stavka. Gre se za to, da ni glagol, vendar okrog njega zaradi pomenskega, predvsem pa poudarkovnega, razloga stojijo vejice.

Upam da ni prekomplicirano, sam nikoli nisem imel težav z jezikoslovjem, tako da težko zavzamem stališče nerazumevanja le-te.
Lucius Thanagor
Lucius Thanagor
Profesor

Število prispevkov : 390
Join date : 15/11/2010
Kraj : Ljubljana

Nazaj na vrh Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Re: Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Wilhelmina Sang Pon Nov 22, 2010 11:28 pm

Ja, Lucius, tole je že malo stopnja višje.

Take strukture so v angleščini kar pogoste, v slovenščini pa so res zelo redke, ker so menda "zastarele". Problem v tvojem stavku pa ni le oblika, ki je uporabljena, ampak tudi to, kje je postavljena. "nevedoč" se namreč ne navezuje na "zvok", zraven katerega stoji, ampak na osebo, ki je skrita v glagolu "(nakar) je (zaslišal)". Torej, ni zvok tisti, ki ne ve, od kje je zvok prišel, ampak ta fant, ki hodi, ne ve, od kod je prišel zvok.

Če boste v dvomih, skušajte tako spremeniti stavek, da boste ohranili pomen kljub temu, da te arhaične oblike ne uporabite. Torej:

Odšel je proti gradu, nakar je zaslišal zvok, ne vedoč od kje, in se obrnil. (narobe)

v

Odšel je proti gradu, nakar je od neznano kje zaslišal zvok in se obrnil. (prav)
(Ne pozabite, da sta je zaslišal in se obrnil v prirednem razmerju, zato pred in ni vejice)

Če vam je veliko do tega, da ohranite nekakšen arhaičen občutek, pa dobro premislite, kam boste postavili to obliko, da bo ostala logična (torej, da fant ne ve, od kod prihaja zvok, ne pa da zvok ne ve, od kod prihaja zvok). (Ne pozabite, "ne vedoč od kje" je podreden stavek, ter ne more stati sam od sebe, zato mora imeti okoli vejice, s katerimi se oprime glavnega, prirednega stavka.)

Odšel je proti gradu, nakar je zaslišal zvok, ne vedoč od kje, in se obrnil. (narobe)

v

Odšel je proti gradu, nakar je, ne vedoč od kje, zaslišal zvok in se obrnil. (prav)
(Ne pozabite, da sta (je) zaslišal in se obrnil v prirednem razmerju, zato pred in ni vejice)
Wilhelmina Sang
Wilhelmina Sang
Profesorica

Število prispevkov : 290
Join date : 02/11/2010
Age : 36

http://harrypotter.lightbb.com

Nazaj na vrh Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Re: Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Lucius Thanagor Tor Nov 23, 2010 12:32 pm

Hja, saj pravim: meni je jasno, tako da se težko postavim na nivo nekoga ki mu ni. Posledično sem izpustil takšne opombe kot si jih sedaj opisala.

Sicer pa v osnovi oblika ki sem jo sam zapisal ni napačna, gre samo za način kako zaobiti dvojno podrejenost odvisnega stavka in odvisnika. Je pa res, da je tak slog arhaičen in ga nekateri slovenisti obsojajo (tako kot poimenovanje le-teh za "slaviste" Wink). Tako da je tvoj popravek z dvojnim podredjem v prirednem stavku za današnjo rabo bolj uporabljan.

Proven fact: ne znam učit od začetka, ampak samo nekoga s predznanjem, pa verjetno še te ne najbolje. Razz
Lucius Thanagor
Lucius Thanagor
Profesor

Število prispevkov : 390
Join date : 15/11/2010
Kraj : Ljubljana

Nazaj na vrh Go down

Slovnica razložena po bunkeljsko Empty Re: Slovnica razložena po bunkeljsko

Objavlja by Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu